dladzieci.pl
8,2
Wow!liczba głosów: 156

Zwierzak w domu


Chyba każde dziecko marzy w pewnym momencie o tym, żeby mieć swojego zwierzaka. Zaczyna wtedy bardzo prosić rodziców o kupienie go na urodziny lub święta. Czasem mama lub tata ulegają i w domu pojawia się nowy przyjaciel. Niestety, bardzo często okazuje się, że nie wszystko wygląda tak cudownie jak miało…

Dlaczego?
Musicie pamiętać, że zwierzątko to nie zabawka, którą po kilku tygodniach odstawicie na półkę. Zwierzę jest istotą żywą, która tak samo jak my odczuwa strach, smutek i ból. Dlatego jesteśmy dla niego takimi jakby rodzicami, opiekunami. Powinniśmy dbać o zwierzaka, chronić go, a nie maltretować. Krzywdzenie słabszych od siebie jest naprawdę wstrętne!!! Krzywdzenie to nie tylko bicie… bo jeśli zapominamy przez trzy dni dać psu jeść, to też jest znęcanie się!! Jak wy czulibyście się bez jedzenia lub picia? To mogłoby zakończyć się szpitalem!

Jeśli marzycie więc o zwierzaku, musicie z całą rodziną omówić sprawę. Kto głównie zajmie się nowym domownikiem, czy macie wystarczająco dużo pieniążków na utrzymanie zwierzaka, kto zaopiekuje się nim w razie waszego wyjazdu na wakacje? To bardzo ważne pytania, bo jeśli już bierzemy do domu zwierzę, to nie powinniśmy go potem oddawać!! Będzie bardzo tęskniło, płakało za nami… złamiemy mu po prostu serduszko.

O tym, że zwierzaki są super pewnie wiecie, ale przeczytajcie poniżej troszkę informacji o tym, jakie obowiązki są z nimi związane i na jakie kłopoty możecie natrafić.


PIESEK
Szczeniaki są takie słodkie! Wszyscy chcą je mieć! Pamiętajcie jednak, że te maluchy potrafią być kłopotliwe. Zanim nauczymy je czystości, będą załatwiały się na podłogę. Mogą pogryźć nam ulubione zabawki i ręce. Muszą wychodzić bardzo często na dwór. Potem dorosną. Nigdy nie wiemy czy dorosły pies będzie lubił przytulanie, może na nas warczeć i nie przepadać za pieszczotami. Wciąż będzie potrzebował spacerów, nawet w brzydką pogodę. Musimy też dobrze go odżywiać, szczepić. Jeśli zachoruje, konieczna będzie wyprawa do weterynarza i leczenie. Niestety, bardzo dużo porzuconych piesków płacze za właścicielami w schroniskach. Dlatego nigdy nie powinniśmy oddawać tam psa, to dla niego rozpacz.

KOTEK
Kociaki są prześliczne. Bawią się, tulą i wyglądają uroczo! Pamiętajcie jednak, że są delikatne i szybko wyrosną na dorosłe koty. Mówi się, że chodzą one własnymi drogami i jest w tym nieco prawdy. Nie każdy kot lubi branie na ręce, głaskanie. Może wyrosnąć nam mały, dziki tygrys. Koty lubią drapać meble, czasem coś przewrócą, hałasują w nocy. Dobrze jest kupić im specjalne drapaki i zabawki. Żyją bardzo długo więc biorąc kotka do domu musimy wiedzieć, że to przyjaciel na dłuuugie lata. A przyjaciół się nie zawodzi, prawda? Tylko źli ludzie wyrzucają swoje domowe koty na ulicę. Czyha tam na nie wiele niebezpieczeństw.

CHOMIK
Chomiczki to stosunkowo nieuciążliwe zwierzaki. Wymagają karmienia, zmieniania trocin i zabawy. Pozostawione samotnie będą smutne. W klatce powinny mieć dużo zabawek i kołowrotek, na którym biegają jak szalone. W malusieńkiej klatce będzie im źle, bo to zwierzaki lubiące bieganie tunelami, chowanie się w kryjówkach. Pamiętajcie, że chomiki prowadzą nocny tryb życia, a większą część dnia przesypiają. Mogą hałasować wtedy, gdy wy będziecie chcieli spać.SZYNSZYLA
To piękne zwierzaki, o których jednak ludzie niewiele wiedzą. Szynszyle muszą mieć duże klatki z półkami, po których będą skakać. Klatkę trzeba ustawić w spokojnym miejscu, bo szynszylki w dzień śpią i źle znoszą przeciągi. Są zwierzętami stadnymi więc szynszyla trzymana samotnie nie będą szczęśliwa. Wymagają kąpieli w specjalnym piasku i odpowiedniej karmy. Powinniśmy je wypuszczać z klatki, ale tylko na zabezpieczony teren. Trzeba uważać na kable i inne elementy, które szynszyle chętnie popróbują ząbkami!

SZCZURY I MYSZY
Podobnie jak chomiki nie są bardzo wymagające. Musicie jednak wiedzieć, że szczur potrzebuje dużej klatki. To bardzo zwinne i mądre zwierzaki. Odpowiednio nauczone będą siedziały nam na ramieniu. Nie powinno się trzymać ani par myszy, ani szczurów, bo szybko będą miały malutkie i nie poradzimy sobie później z całą gromadą. Myszki to zwierzaki stadne, lubią swoje towarzystwo, ale razem powinno się trzymać tylko dziewczynki. Myszaki-chłopaki mogą się gryźć! Klatka dla myszy nie może być za malutka…będę się męczyć.

TCHÓRZOFRETKI
To bardzo kochane i wymagające zwierzęta. Trzeba się mocno zastanowić przed kupnem. Po pierwsze: wymagają dużej klatki. Po drugie: wypuszczone z klatki będą broić i wciskać się, gdzie tylko mogą. Potrafią nieźle ugryźć! Fretki mają bardzo specyficzny zapach, znaczą swój teren dlatego zazwyczaj konieczny jest specjalny zabieg u weterynarza nazywany kastracją. Te rozrabiaki mogą nieźle dać w kość właścicielowi. Niestety, wiele osób kupuje fretki a potem nie daje sobie z nimi rady. Trzeba zawsze zastanowić się przed, a nie po.

PTASZKI
Papużki, kanarki, zeberki i wiele innych ptaków znajdziecie w sklepach zoologicznych. Czy jednak na pewno chcecie go mieć? Ptaka właściwie nie da się zbyt dużo głaskać, a na pewno nie wolno go przytulać. Ptak w klatce nie może sobie polatać – a przecież do tego jest stworzony. Papugi krzyczą i hałasują w ciągu dnia. Powinniśmy je wypuszczać, ale potem ciężko je zagonić do klatki i trzeba uważać na otwarte okna. Trzymanie ptaków w domach jest coraz mniej popularne. Całe szczęście!

ŚWINKA MORSKA
Kolorowe, długowłose, krótkowłose – wybór świnek morskich jest olbrzymi. Te zwierzaki są bardzo fajne. Wymagają sporej klatki, ale bez pięterek bo one nie skaczą. Karmienie ich jest proste, sprzątanie też. O śwince jednak musimy też pamiętać: wypuszczać ją, dbać żeby nie zrobiła sobie nic podczas spaceru po pokoju. Oswajane od małego mogą być świetnymi towarzyszami. Jeśli je jednak zaniedbamy to odzwyczają się od nas, a czasem mogą ugryźć!

ŻÓŁW WODNY
Niektórzy chcą zwierzaka bardziej egzotycznego. Wtedy wybierają np. maleńkiego żółwia wodnego. Czy wiecie jednak, że taki żółw rośnie ze swoją skorupą? Może być baaardzo duży jako dorosły. Wymaga wtedy dużego akwarium, w którym będziecie zmieniali często wodę. Musi jeść odpowiednią karmę, mięso i uwaga, bo żółw potrafi dziabnąć w palec! Taki zakup trzeba dobrze przemyśleć, bo możemy mieć kłopoty. A brudna woda w akwarium okropnie śmierdzi!


WP/tekst Beata Kośmider, fot.:sxc.hu