dladzieci.pl
8,1
Wow!liczba głosów: 34

Legenda o św. Patryku


17 marca Irlandczycy hucznie bawią się z okazji Dnia świętego Patryka - patrona Irlandii. Również w Polsce w wielu miastach obchodzony jest ten dzień - bardziej z sentymentu do zielonej Irlandii i ciemnego irlandzkiego piwa ;))

Nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy urodził się św. Patryk. Pewne jest to, że nie był on Irlandczykiem. Według różnych źródeł urodził się około roku 385 gdzieś na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Jedna z wersji głosi, że był synem Calpurniusa i Conchessy, mających w żyłach rzymską krew i stąd jego imię, od łacińskiego patricius, czyli "patrycjusz, obywatel Rzymu".

W wieku lat mniej więcej 16 chłopiec został porwany przez wojowników irlandzkiego króla. Przez kilka lat jako niewolnik pasł owce i bydło i wtedy nauczył się irlandzkiego języka i irlandzkich obyczajów. W wieku lat 20 we śnie Bóg powiedział mu, aby udał się na wybrzeże, gdzie miała na niego czekać łódź - i faktycznie czekała na niego, gotowa do odpłynięcia wraz z żeglarzami, którzy odwieźli go z powrotem do domu.

Po powrocie studiował kilka lat teologię. Później, już jako biskup, został wysłany z misją do Irlandii. Dotarł tam 25 marca 433 roku. Legenda głosi, że jeden z przywódców klanu próbował go zabić, ale ten sprawił, że napastnik nie mógł wykonać żadnego ruchu, zanim nie zadeklarował szczerej przyjaźni wobec Patryka.

Patryk nawrócił na chrześcijaństwo wielu Irlandczyków. Razem z uczniami wybudował wiele kościołów w całej Irlandii. Wśród jego uczniów znalazło się kilkudziesięciu późniejszych świętych.

Patryk działalność misyjną w Irlandii prowadził przez 40 lat - uczynił wiele cudów i napisał "Wyznania", w których opisuje swoje poświęcone Bogu życie. Zmarł 17 marca 461 roku w osadzie Saul, w której zbudował swój pierwszy kościół.

Patryk był uznawany za świętego zanim powstała pierwsza "oficjalna" lista świętych.
W Irlandii jest wiele miejsc, które związanych z kultem świętego Patryka - na przykład góra Croagh Patrick, na którym święty pościł przez 40 dni, albo miejsce zwane "St. Patrick Purgatory", na jednej z wysp w Donegalu, znane miejsce pielgrzymek nie tylko Irlandczyków.

W niemieckim mieście Hohenstade znajduje się kościół pw. św. Patryka, w którym podobno znajdują się jego relikwie.


WP; tekst Magda Nieczuja-Goniszewska; rys. Martyna Jagieluk/tekst Magda Nieczuja-Goniszewska, rys. Martyna Jagieluk