dladzieci.pl
8,9
Naprawdę superliczba głosów: 203

Gdzie mieszka Mikołaj?


Dopiero w 1985 roku rozstrzygnięto spór, gdzie będzie oficjalna siedziba Świętego Mikołaja. Wcześniej spór w tej sprawie wiodły Szwecja z Finlandią.

26 czerwca 1985 roku minister spraw zagranicznych Finlandii uroczyście przekazał Mikołajowi położoną na północy kraju Laponię, dzisiaj znaną bardziej pod nazwą Santa Claus Land.

Zapowiedział też, że odtąd tamtejsze drogi będą znakowane tablicami z portretem Mikołaja. Otwarto też dom świętego Mikołaja położony o kilka kilometrów od Rovaniemi, stolicy regionu. Dom stoi dokładnie na linii, wzdłuż której teoretycznie przebiega Krąg Polarny.

W czasie świąt Bożego Narodzenia święty Mikołaj dwa razy dziennie wychodzi z domku. Spotyka się z gośćmi, pozuje do fotografii. Pomagają mu asystentki przebrane za chochliki, które odpowiadają na listy dzieci z całego świata napisane w różnych językach. Piszą standardowe informacje po fińsku, szwedzku, niemiecku, japońsku i angielsku. Listy od świętego Mikołaja mają wygląd stylizowanej mapy Santa Claus Landu, zawierają też informacje zachęcające do odwiedzenia go w okresie ferii zimowych.

Szwedzi natomiast w miejscowości Mora wybudowali specjalny park rozrywek poświęcony w całości świętom Bożego Narodzenia.

Laponia jest bardzo daleko, ale nic się nie martwcie. Mikołaj już ma swoje sposoby, żeby was odnaleźć. Zasada jest jednak zawsze ta sama, od wielu, wielu lat. Dla grzecznych dzieci prezencik, a dla mniej grzecznych rózga:)


WP/tekst Magda Nieczuja-Goniszewska, rys. Ewa Poklewska-Koziełło